Селото е разположено на южния склон в Преспанския дял на Родопите, на респектиращата надморска височина от 1460-1600 метра. Не, не се шегувам, границите наистина са толкова широки и това се дължи на изключително стръмния склон, върху който е разположено селото, изкачването на който е добра тренировка за всеки софийски търтей като мен.
Настанихме се в къща за гости Пехливанови и не съжалихме, тъй като там имаше всичко необходимо за удобството и приятното ни прекарване. Чисто архитектурно, Манастир не предлага кой знае какво, тъй като е сравнително ново, модерно село-възникнало е през 1890 год. За сметка на това обаче в него кипи живот-например има активно работещ магазин, което хич не е малко. Основната прелест на селото са местоположението му, което предлага многобройни възможности за разходки в планината, и планинския климат. На фона на градското безснежие там открихме сняг и радостта на децата беше неописуема.
Накъде може да се насочи човек в планината, ако изходната му точка е село Манастир? Ние открихме три възможни посоки:
2. Пътят до местността Хайдушка поляна, на 6-7 км. от село Манастир. Пътят е принципно проходим за висока кола или джип, но беше заледен и опасен и най-вероятно е такъв през по-голяма част от времето, предвид надморската височина и температурата. Не тръгнахме по този път, тъй като с децата нямахме шанс да стигнем далече.
3. Качване на връх Свобода (1915 м)
На върха има малък параклис, който, според надпис, пази останките на Момчил войвода. По-късно разбирам, че на върха се е намирало и древнио тракийско светлище. Пътят до върха минава пък през мистериозно "облечена" гора-покрити с части от дрехи клони на дървета. Смътно си спомням, че съм гледала по телевизията за този древен обичай, без да помня смисъла му, и че той беше представен като част от тракийската, или при всички положения, езическата традиция. Ето как изглежда въпросната гора:
Родопите, винаги мистични, винаги отварящи нови хоризонти за духа и мисълта-как да не ги обича човек и да не изпитва желание да се връща отново и отново тук, в преклонение пред природата, историята и най-вече пред тяхната взаимна преплетеност.
Няма коментари:
Публикуване на коментар